Yüzünüze en uygun kaş şeklini bulmak için bir profesyonelden yardım almak her zaman en iyi yoldur. Nişantaşı’nda La Vie Güzellik Merkezi kurucularından Esin Kuru ile kaş şekillendirmeyi konuştuk.

1920’lerde sessiz film starları ifadelerini kolayca seyirciye aktarabilmek için incecik kaşlar kullanıyordu. 1930’larda kaşları tamamen kazıyıp kalemle kaş çizmek moda oldu. 1940’lardan itibaren ise günümüzdeki gibi doğal kaşlar moda olmaya başladı. Şimdi kadınlar Cara Delevingne ve Emma Watson gibi kalın kaşlara sahip olmak istiyorlar.

Kaş seklinin yüzün ve gözlerin ifadelerini belirleyip bütünleştirdiğini belirten Esin Kuru, “Kaş şekli belirlenirken yüze en uygun kaş şekli verilmelidir. Kaşın kalın mı ince mi olması gerektiğinin belirlenmesi için alın tipi baz alınır. Eğer alın genişse kalın, darsa ince kaş kullanılabilir. Kaş almadan şekil vermek için uygun bir kaş farı ile kalınlaştırılıp istenilen şekil verilir, inceltilmek istenilen yere de ten renginde bir kalem sürülerek kaş boyanabilir.

Kaş şekilleri kavisli olabileceği gibi düz ve yuvarlak ta olabilir ancak son zamanlarda en çok tercih edilen düz kaş şeklidir. Kaş şeklini seçerken göz yapısı önemlidir. Eğer gözler düşükse hafif düz ve geniş bir şekil verilir. Gözler küçükse ince ve yay biçiminde kaş sekli yapılmamalıdır, bunun yerine daha kalın ve daha uzun bir sekil verilmelidir.

Yuvarlak gözlerde ise kas kavisi hafif inik ve kalın olmalıdır. Kalın olması göz üzerinde gölge oluşturduğu için gözlerin daha yuvarlak görünmesini sağlar. Kaş şekillendirilmesi yapılırken seyrek kaşlara sahip iseniz kaş rengine uygun bir kaş kalemi kullanarak seyrek bölgeleri doldurabiliriz aksi takdirde şekil verilecek bölgelerde hiç kaş yok ise kalıcı makyaj tekniğini kullanarak boş alan doldurulur. Yine kişinin kaş rengi ve saç rengine uygun bir renkte kullanılır ve doğal bir görünüm elde edilir.”dedi.

Son günlerde rengarenk saçlar gibi gökkuşağı renklerinde kaşlar da çok moda… Christian Dior ve Robert Mischka 2015 İlkbahar/Yaz defilelerinde görülen renkli kaş çılgınlığını Instagram’da #colouredeyebrows hashtag’inde takip edebilirsiniz.