Kendi kliniğinde yaklaşık 15 yıldır burun estetik operasyonları gerçekleştiren Operatör Doktor Ayaz Aslan, external östeotomi uygulamasını yapmayı tercih ediyor. Bu uygulama, burnun içerisinden müdahale yerine burnun dışından milimetrik kesiler ile burnun şekillendirilmesini kapsıyor. Ayrıca, uygulama hastanın ilerleyen zamanlarda rahat nefes almasını, ameliyat sonrasında daha az kanama ve morluk olmasını sağlıyor. Burnun içerisinden yapılan şekillendirmeler daha sonraki dönemlerde burnun iç yapısında derinin birbirine yapışma riskini ortadan kaldırıyor. Burnun dışarısından uygulanan bu teknik ise konforlu bir burun estetiğini sağlayıp uzun dönemde sıkıntıların yaşanmasını azaltıyor.
İstanbul Etiler’deki kliniğinde çalışmalarına devam eden Op. Dr. Ayaz Aslan, burun estetiği ile ilgili uzman görüşünü ve önerilerini paylaştı;

ayaz aslan

Açık Teknik İle Yapılan Ameliyatlarda Tekrar Estetik Olma Oranı Daha Düşük

Açık teknik ile yapılan operasyonlar burnun daha detayına ulaşma fırsatı sağlıyor. Bu yüzden, burnun tüm anatomisine hakim olup, müdahale ediliyor. Burnun derisi incedir. Kapalı teknikte ameliyat sonrası birtakım girintiler çıkıntılar, ameliyat sırasında gözden kaçan daha sonraları deri ince olduğu için ortaya çıkıyor.
Burnun hem ucu hem de üst kısmı değiştirilecekse, açık teknik en doğru olanıdır. Açık teknik daha iyi sonuç veriyor. Burun estetik ameliyatlarında % 10-13 tekrar yapılma ihtimali vardır. Açık teknikte bu oran daha düşüktür.
Burundan Nefes Almak En Önemlisi
İyi bir burun estetiğin sonucunda burundan iyi nefes almak gereklidir. Burundan kaliteli nefes almak estetik ameliyatın başarısını ortaya çıkarır. Karşılığında nefes alamayacaksa eğer estetiği biraz sınırlamak gerekir.
İkinci önemli nokta ise burnun doğal görünmesi ve yüzün anatomisine uygun olmasıdır. Eğer doğal görünmüyorsa birtakım anatomik yapılar bozulmuştur. Burun çok simetrik olsa bile yüze bakıldığında, bakışlar burna odaklanmamalıdır.

ayaz aslan 2

Burun Estetiği Olmak İçin Sebepler
En fazla görünen sebep nefes almada yaşanan sıkıntılardır. Nefes alma sorununun da 3 sebebi bulunur. Birincisi, mekanik problemler; 2. alerjik problem, 3.’üncüsü hem mekanik hem alerjik problemlerdir.
Burnun çeper eğriliği, burun eti büyüklüğü mekanik problemler kapsamındadır. Burun estetiği ile çözümlenir. Alerjik problemler ise burnun belirli bir bir sebepten ötürü alerjik reaksiyon göstermesinden kaynaklanır. Alerjik sorunları ameliyat ortadan kaldırmaz. Her iki problem mevcut ise medikal tedavi ile alerji sonlandırılıp, ameliyat ile de mekanik sebepler ortadan kaldırılır.

Ameliyatsız Estetik Mümkün
Burundaki çukurluklar için dolgu, daha sonra da botoks uygulanabilir. Güldüğünüzde burnun ucu oynayıp, aşağıya doğru çekilebilir. Bunun sebebi burun ile dudak arasındaki kas boyunun kısa olmasıdır. İşte o zaman burnun ucuna biraz botoks yapılıp, kısa kas gevşer ve burnun ucunu çok az yukarı doğru kaldırır. Bu işlem çok spesifik hastalarda uygulanır.
İp yöntemi ile burnun ucu yukarı kaldırılabilir veya burun kemiğinde fazlalık varsa çukurluklarda ve ufak deformalitelerde dolgu kullanılarak düzeltilebilir.

10 Dakikada Burun Estetik Ameliyatı Olur mu?

Öncelikle, lazer, endoskopik aletler ile burun ameliyatı yapılmaz. Lazer ile burnun içerisindeki konkalar küçültülebilir. Burnu şekillendirmek için lazer kullanılmaz. İkincisi, 10 dakikada burun estetiği yapıldığı belirtiliyor. Ameliyatsız burun estetiği için yapılabilecek uygulamalar mevcut ama burun ameliyatları ve operasyonlarının 10 dakikada yapılma şansı bulunmuyor.

Op.Dr. Ayaz Aslan Hakkında:

Dr. Ayaz ASLAN 1975 yılında Azerbaycan’da doğdu. 1992 yılında girdiği üniversiteye giriş sınavında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı. 1999 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirerek tıp doktoru unvanını aldı. Aynı yıl o tarihdeki yabancı TUS sınavından alınan en yüksek puanı alarak İstanbul Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bölümünü kazandı. 2004 yılında bitirerek Plastik Cerrahi Uzmanı oldu.